فاصله بین دندانی

فاصله بین دندانی که با نام دیاستما نیز شناخته می شود یکی از مشکلات است که باعث بدشکلی دندان ها شده و می تواند زیبایی ظاهر لبخند فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. تشخیص این مشکل کار بسیار ساده ای می باشد چرا که در معاینه فیزیکی از دندان ها این مسئله به خوبی و آشکارا قابل مشاهده است. ممکن است فواصل میان دندان ها در هر قسمت از دندان در ردیف فک بالا یا پایین قرار بگیرند اما در میان دو دندان جلویی بیشتر مشاهده می شود. در کودکان با رشد دندان های دائمی ، این فواصل ممکن است به خودی خود برطرف شوند ، اما در بزرگسالان با اینکه مشکلی از نظر سلامتی برای او به وجود نمی آید ، اما ظاهر زیبایی برای او ایجاد نخواهد کرد که همین موضوع باعث می شود افرادی که به سلامت دهان و دندان و زیبایی لبخند خود اهمیت می دهند ، خواهان اصلاح آن باشند تا لبخندی دلنشین تر داشته باشند. در این مقاله ضمن توضیحی مفصل در خصوص علل رخ داد آن و علائم آن ، به درمان های مربوطه آن نیز از زبان دکتر سهیل امداد بهترین دندانپزشک زیبایی تهران خواهیم پرداخت. پس اگر به این مشکل دچار هستید و دنبال راه کار درمان آن هستید این مقاله را از دست ندهید.

 

فاصله بین دندانی - دکتر امداد

 

دلایل ایجاد فاصله میان دندان ها

در همین ابتدای بحث لازم است تا این مسئله را مطرح کنیم که فاصله میان دندان ها مضر نبوده و در بسیاری از کودکان و بزرگسالان دیده می شود. البته با گذر زمان ممکن است در برخی از کودکان هر چه سن افزایش پیدا کند ، این فاصله کمتر شود. به طور کلی دلایلی که باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند از زبان دکتر امداد بهترین دندانپزشک زیبایی تهران عبارت اند از:

 • رابطه استخوان فک و اندازه دندان ها

از نظر بهترین دندانپزشک زیبایی تهران ، شایع ترین دلیل ایجاد فاصله بین دندانی ، اندازه دندان و فک خود شخص می باشد. در صورتی که دندان ها رشد کرده باشد و در قیاس با استخوان فک فرد کوچک تر باشند ، شکاف میان دندان ها پدید می آید. سایز استخوان فک افراد ارتباط مستقیمی با عوامل ژنتیکی دارد و ممکن است فاصله دار شدن دندان ها در چندین عضو یک خانواده به صورت همزمان دیده شود.

 • از دست دادن دندان

در صورتی که دندانی افتاده باشد یا بنا بر دلایل مختلفی دندانی را از دسته داده باشید و شما به دنبال راهکاری برای جایگزین کردن آن نباشید ، دندان های مجاور به مرور زمان از جای خود حرکت کرده و فاصله ای را به وجود می آورد.

 • فرنوم لب

فرنوم بافتی است که در قسمت بالایی لب دقیقا از داخل لب تا لثه امتداد دارد. بزرگ بودن این بافت باعث ایجاد فاصله بین دندانی می شود.

 • بیماری های لثه

افرادی که به بیماری لثه دچار هستند ، التهابات موجود در آن ، به استخوان نگهدارنده دندان لطمه وارد می کند. این اتفاق باعث شل شدن دندان و در نهایت ایجاد فاصله میان دندان ها خواهد شد.

 • داشتن عادات نادرست

فشار های که به واسطه زبان به دندان ها وارد می شود ، مکیدن انگشت شست ، جویدن مداد و خودکار و غیره از جمله عادات غلط اغلب کودکان است که در نهایت باعث ایجاد فاصله بین دندانی می شود.

 • دندان غائب

در صورتی این مشکل به دنبال دندان های غائب یا از دست رفته به وجود می آید که فرد در زمان درست و حیاتی اقدام به جایگزین کردن دندان از دست رفته نکرده باشد و به دلیل حرکت دندان های مجاور به این فضا ، فاصله میان دندان ها به وجود آمده باشد.

 • دندان ثنایی جانبی

هر نوع نقص در دندان لترال میخی ، باعث ایجاد فاصله بین دندان های ثنایای جانبی و دندان های که در مجاورت با آن ها قرار گرفته اند می شود. منظور از دندان های ثنایا همان دندان های نیش می باشد.

نمونه کار درمان فاصله بین دندانی در تهران توسط دکتر امداد

 

روش های درمان فاصله بین دندانی

برای اینکه به شما بگویم کدام یک از روش های ذیل برای شما مناسب می باشد و شما می توانید از آن به بهترین و ایده آل ترین نتایج دست پیدا کنید ، نیاز است تا در ابتدا علت دقیق به وجود آمدن آن را پیدا کنید. برای اینکار بهتر است به بهترین دکتر دندان پزشک شهر محل زندگی خود مراجعه کنید و تحت معاینه قرار بگیرید تا وی پس از تشخیص در خصوص درمان قطعی این مشکل توضیحاتی را بیان کند. همانطور که پیش از این نیز گفته شد ، این مشکل لزومی برای درمان از لحاظ پزشکی ضرورتی ندارد و از جمله روش های درمانی زیبایی محسوب می شود بنابراین ممکن است بیماری های لثه و تحلیل آن در دلایل ابتلا به آن نقشی نداشته باشند. اگر فرد به دنبال درمان زیبایی برای رفع فواصل میان دندان های خود باشد ، گزینه های زیر بهترین تاثیر را برای او خواهند داشت.

 • بریس های دندانی یا ارتودنسی

از جمله رایج ترین درمان های دندانپزشکی که برای اصلح فاصله بین دندانی ایجاد شده است بریس دندان می باشد. با این روش به مرور زمان ، دندان ها به یک دیگر نزدیک تر شده و فواصل موجود میان آن ها از بین می روند. بریش های مخفی نیز دقیقا چنین عملکردی دارند. جهت اصلاح فاصله های زیاد این تکنیک موثر واقع شده و در صورتی که رنگ و شکل دندان های متقاضی نیاز به تغییر نداشته باشند ، گزینه ای مناسب محسوب می شود. با این حال ممکن است 12 الی 18 ماه فرد صبور باشد تا بتواند نتایج نهایی را مشاهده کند. در صورتی که در مدت زمانی کوتاه تر خواهان از بین بردن فاصله بین دندانی خود باشید باید این مورد را به دندانپزشک خود اطلاح دهید تا گزینه های دیگری را به شما پیشنهاد دهند. چرا که درمان فاصله بین دندانی بسیار زیاد می باشد.

 • لمینت سرامیکی

لمینت دندان ، جزو محبوب ترین و شایع ترین تکنیک های دندانپزشکی زیبایی در سال های اخیر شناخته شده است و از سوی عموم مردم و دندانپزشکان برای درمان بسیاری از مشکلات کاربرد دارد. اصلاح طرح لبخند با استفاده از لمینت توسط بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران با این شیوه ، علاوه بر از بین بردن فاصله بین دندانی ، رنگ دندان ، لب پر شدگی ها و شکستگی های جزئی را نیز برطرف می کند. با وجود هزینه بالا در مقایسه با ونیر ها ، به دلیل اینکه فواصل بیشتری را می توان با ماده لمینت پر کرد و نسبت به فشار های که به دندان ها وارد می شود از مقاومت بالایی برخوردار است ، از محبوبیت آن ها کاسته نشده است. کسانی که خواهان بهره مند شدن از دندان هایی زیبا و مرتب برای مدت زمان طولانی هستند و به دوان نتایج اهمیت زیادی می دهند ، کاندید مناسب این روش می باشند.

 • ونیر ها

کامپوزیت دندان از دیگر تکنیک های اصلاح طرح لبخد است که با اضافه کردن ماده پرسلین ، به خوبی قادر است فاصله بین دندانی را از بین برد و رضایت را برای فرد از داشتن دندان هایی منظم و مرتب برآورده نماید. مقرون به صرفه بودن و کوتاه بودن پروسه درمان ، باعث شده این تکنیک از سمت بسیاری از افراد که خواهان داشتن دندان هایی زیبا هستند ، مورد استقبال قرار گیرد. چرا که در حین این پروسیجر ، بد شکلی و بدرنگی های دندان ها نیز پوشش داده می شوند.

 • بریج دندان

پل دندان که یکی از روش های جایگزین کردن دندان های از دسته رفته است از حرکت دندان ها به مرور زمان جلوگیری می کند و درمان مناسبی برای فاصله بین دندان ها محسوب می شود.

 • درمان لثه

در صورتی که بافت لثه بیش از اندازه رشد کند ،باعث ایجاد فاصله بین دندانی می شود. در نهایت نیز با جراحی یا لیفت لثه می توان آن را درمان کرد. البته پیش از تصمیم گیری برای استفاده از این روش ، لثه ها مورد ارزیابی دقیق دندانپزشک قرار می گیرند تا عفونت های احتمالی و بیماری های آن تشخیص داده شوند ، سپس درمانی برای این مشکل در نظر گرفته می شود. پس از آن با لیفت لثه به هدف اصلی خود که از بین بردن فاصله بین دندانی است ، پرداخته می شود.

هزینه اصلاح فاصله بین دندانی در تهران چقدر است؟

نمی توان بدون انجام معاینه و بررسی دندان ها ، هزینه ای دقیق را برای این مشکل تعیین کرد ، چرا که هزینه درمان دقیقا بر نوع درمان بستگی دارد. روش هایی که برای درمان در این مقاله مطرح کردیم ، همگی برای از بین بردن فواصل بین دندانی مناسب می باشد و با توجه به تجربه دندانپزشک ، صلاح دید او و بودجه فرد انتخاب می شوند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top